Wprowadzono obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów.

O zawarciu umowy o dzieło płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło zawiadamia ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem,
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Na czym polega rejestracja umów o dzieło? 

Rejestracja umów o dzieło oznacza ewidencję zawieranych umów. Warto pamiętać, że rejestracja umów o dzieło w ZUS nie oznacza, że są obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne. Umowy zawarte od 01.01.2021 r. trzeba wykazać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Pamiętaj: 

  • Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. 
  • W jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą.  

Podsumowując rejestracja umów o dzieło oznacza do przedsiębiorców i zleceniodawców nową formalność o której trzeba pamiętać.

Czy ten artykuł był pomocny?


Zostawiając opinię pomożesz nam udoskonalić
publikowane przez nas treści.
Miesiąc już minął a Ty poinformowałeś ZUS o zawarciu umowy o dzieło? Wprowadzono obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów. O zawarciu umowy o dzieło płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło zawiadamia ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem,wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą […]
5 1 5 1

.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.